dorie
dorie
Üdvözöllek
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
focivb
 
Nirvana: Heart-shaped Box

 
Zene
 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Vicces :)
 
Tanulás :(
 
Számláló
Indulás: 2006-06-30
 
ballada

VI.                                                                                         A nép- és műballada

 

 

 

A népballadák

 

 

Eredet:

                Eredetekről keveset tudunk, vándor énekmondók énekelték. Erdély és a Balkán hegyei között valamint Skóciában, Skandináviában maradtak fenn egészen a XX. századig. A legtöbb magyar balladát kéziratos daloskönyvek őrizték meg ill. a múlt században jegyezték le népköltészeti gyűjtők. Elsősorban székelyföldön és a Dunántúlon

 

Meghatározása:

                A népballada drámai és líra elemekkel átszőtt epikai műfaj. Lírai eszközök:balladai tömörség, ismétlések, párhuzam az emberi sors és természeti képek között, fokozás. Drámai eszközök: balladai homály, konfliktus, párbeszéd.Formája vers. Cselekményét a régebbi korokban előadók eljátszották vagy színészi eszközökkel megjelenítették pl:arcjáték, kézmozdulatok, mozgások. Fő jellemzője a sűrített, gyakran egyetlenjelenetbe összevont cselekmény, melyet az elbeszélő szöveg mellett a szereplők drámai párbeszédéből és lírai monológjából ismerünk meg.  Sajátossága az ismétlés, sor és versszak egyaránt. A magyar népballadákra a strófaismétlő szerkezet jellemző, ahol egy-egy szó v. részlet megcserélése mutatja a cselekmény fejlődését. Ez a forma segítette a megtanulást, megértést is.

Leggyakoribb témák: szerelem, szegény-gazdag ellentét, féltékenység, hűség-hűtlenség.

A népballadák a kalákában végzett közös munkák alakalmával hangzottak el(tollfosztás, kukoricamorzsolás) az életmód megváltozásával eltűntek az ilyen alkalmak és velük együtt a balladaéneklés is.

 

Kőmíves Kelemen(1500-as évek vége)

 

Háttere:

                Ősi hiedelem rejlik a Kőmíves kelemenben. A várépítők azt hiszik, hogy átok ül Déva várán, ezért omlik le reggelre, amit este felépítettek. A régiek babonásan féltek a természeti csapásoktól. Úgy gondolták, hogy az emberfölötti hatalmak jóindulatát termények, állatok néha emberek feláldozásával nyerhetik meg. Déva vára magas, meredek hegyre épült Erdélyben. Többszöri leomlásának valóságos oka is lehetett.

 

Cselekménye:

                A kőművesek úgy vélik, hogy emberáldozat révén megszabadulhatnak az átoktól, ha valamelyikük feleségét elégetik és hamvait beépítik a vár falába. Arra az asszonyra esik a választás, aki előszőr látogatja meg az urát. Kőmíves kelemenné lesz ez az asszony. Az asszony befogat kocsisával, hogy Dévára hajtson. Félúton viharba kerülnek. A kocsi rá akarja beszélni, hogy forduljanak vissza, mert álmot látott: gyászba borul kőmívesék udvara. Az asszony nem hallgat rá. Folytatja útját. Amikor Kőmíves Kelemen észreveszi, hogy felesége közeledik hiába imátkozik, hogy valami történjen, mígy oda nem ér.

A kőművesék tűzbevetik az asszonyt, hamvát a mészbe keverik, így építik fel a várat. A fiúk édesanyja keresésére indul a falak megszólalnak, megtudja, hogy anyját megölték. A fiú szíve meghasad és elnyeli a Föld a családi tragédia teljessé válik, úgy ahogy a kocsis megálmodta. Az eseménysor elemei a történések, a szereplők szavai és tettei láncszerűen egymásba kapcsolódnak. A ballada cselekménye, minden részlete nem érthető azonnal, az első olvasás után, ezt balladai homálynak nevezzük.

 

Cselekményvázlat:

 

                előkészítés-->Déva falainak leomlása

                bonyodalom-->a kőművesek egyessége

                késleltető mozzanat-->kőmíves kelemenné elindul Dévára

                fordulat--> a kőművesek és az asszony találkozása

                késleltető mozzanat-->az asszony hazatérése, búcsúja

                tetőpont--> az áldozat megtétele

                megoldás--> a falak megállnak, a fiú halála

 

Tömörség:

                A ballada rögtön a történet közepébe vág, a lényegre tér. Az előadásmód szűkszavú és szaggatott, nem tér ki részletekre, hanem kiemeli a lényeget.

 

Ismétlések:

                A második verszakban kisváltoztatással tér vissza a mondat "Megint tanakodék tizenkét kőmíves"      

Ismétlődések máshol is vannak a műben, ez lüktetést, ritmust ad az elbeszélésnek.

 

Párbeszédek, érzelmi fokozás.

                Az elbeszélő részek több helyen párbeszédekkel váltakoznak. "Kocsisom, kocsisom nagyobbik kocsisom/Én uramhoz mönni lönne akaratom" "Asszonyom csillagom forduljunk mi vissza"

Ellentétes szándékok fejeződnek ki a párbeszédekben, ezek adják a ballada feszültségét. A megszólításokban lévő ismétlések is érzelmi fokozást jeleznek.

 

Párhuzamok:

                A balladában természeti jelenségek kísérik az eseményeket. Vihar jelzi előre a bajt. A mű végén meghasad a föld s a gyermek szíve is meghasad bánatában. A természeti jelenségek párhuzamot alkotnak az emberi érzésekkel, sorsokkal.

 

Konfliktus:

                A balladai konfliktust az egymással szembenálló erők küzdelme határozza meg. Egyik a kőművesek akarata, hogy a várnak bármi áron állnia kell. A másik a szeretet, mely Kőműves Kelemen családját összefűzi. E két erő ütköző pontjában áll Kőmíves Kelemen. Nem szegülhet szembe a kőművesek akaratával:hadja, h asszonyát a tűzbe vessék-->kétszeresen kell fizetnie fiát is elveszíti

 

Egyéni és közösségi érdek:

                Kelemen olyan törvényeknek engedelmeskedik, melyek durván sértik családja érdekét. A közös és egyéni érdek csap össze a műben. A közös érdek győz, az asszonyt feláldozzásk, mégis a szeretet hatalma nagyobb, a fiú fájdalmától a föld is meghasad. A tragikus végkifejlett a görög sorstragédiákhoz hasonlítható. pl: Sophoklész:Antigoné

 

A ballada változatai:

                Az egyik változatban Kőmíves Kelemen megátkozza Dévát, amiért feleségét el kellett vesztenie. Vannak derűsebb változatok is, melyekben a családból senki sem esik áldozatul a várépítésnek.

 

Júlia szép leány

               

 

Cselekménye:

                Legrégibb balladáink közül való. A ballada hősnőjét, Júliát az égbe szólítja egy fehér bárány. A lány elbúcsúzik anyjától, aki siratja elveszített gyermekét. Ennek többféle értelmezése is lehet:

1. Ha v.ki meghal azt a népnyelv úgy fejezi ki, h magához szólítja az Úr. A bárány hagyományosan isteni jelkép. A Bibliában Jézus Isten báránya. Így a legegyszerűbb értelmezés szerint a lány halála miatt kell elszakadnia egymástól anyának és lányának.

2. A mű annak a szokásnak az emlékét őrzi, hogy a népesebb, módosabb családokban egy lánygyermeket Istennek ajánlottak. Az apácának Jézus menyasszonyának tartották. A bárány Jézus jelképe, Ő szólítja magához Júliát. Az anyának le kell mondania gyermekéről. A gyermeklány épp úgy átérzi az elszakadás fájdalmát. A földi örömöktől, sőt az élettől is el kell búcsúznia.

3. A bárány szarva között a Nap a Hold és az aranyperec a kereszténység előtti időkre utal. Már a honfoglalás előtti időkben használtak ilyen jeleket a különböző tárgyakon. A bárány a férfit jelképezi, aki a leányt elszakítja családjától. E felfogás szerint a házasodás alkalmával vett egymástól búcsút anya és leánya.

Bármelyik változat a lánygyermek sorsának nagy fordulatához kapcsolódik s kifejezi az egymástól elszakadó anya és lánya fájdalmát.

 

Költői képek:

                Az égi bárány álomszerüen, látomás szerüen jelenik meg.

metafórikus kép: "első raj méhemnek gyönge lépecskéje" az anya méh és a mézet termelő méh jelentése érdekesen azonosul

a bárány a lány fölötti hatalmat jelképezi kilétében nem lehet olyan biztos, mint az édesanyjában.

A ballada ritmikus ismétlésekkel fejleszti a történetet. (szószerkezeteket ismétel ill. a történet megismétlése)

 

 

A műballada

 

Búvár kund

 

A XIXszázadban a nemzeti irodalom felvirágzásának időszakában terjed el költészetünkben a műballada. Ez a műfaj alkalmas arra, hogy kis terjedelemben fölidézze a nemzeti múlt nevezetes eseményeit. Vörösmarty Mihály német, angol és skót minták alaján meghonosítja a történelmi balladát.Vörösmarty A búvár kund c. alkotása történelmi mondát dolgoz fel balladai formában.

 

Történelmi háttér:

A magyarság középkori sikereit szívesen elevenítették föl a XIX. század költői, hogy példát mutassanak nemzetüknek az újjászületéshez. Vörösmarty egy középkori vitézről szóló mondát dolgozott föl. 1052-ben a Dunán német hajóhad hatolt be az országba. Az éjszaka leple alatt egy bátor vitéz a Búvár Kund(Zot Mund) a víz alatt meglékelte és elsüllyesztette a németek hajóit. A veszteség hatására a német hadak megfutamodtak s az ország megmenekült a hódítóktól. A költő úgy rajzolja meg a vitéz alakját, h hős tette után elrejtőzik, mert nem jutalomért, hanem a hazájáért cselekedett. Az Árpád-házból való Béla vezér azonban felkutatja, h kitüntesse a hőst. A mű előadás módját balladai tömörség, szaggatottság jellemzi. A természeti képek párhuzamot alkotnak a hőstett veszélyességével, érzékeltetik a küzdelem hangulatát.PL."Puszta szél rohan"a táj fölött

                                                                                                                                                                             "Villám tüze"hasítja át a sötétséget

A párbeszédek a cselekményt viszik előre.

                A vers lüktető ritmusa rövid és hosszú szótagok váltakozásán alapul. Ez a forma az időmértékes verselésbe tartozik. Egy rövid és egy hosszó szótagokból álló versláb a jambus.

 

 

Arany János a Wales-i bárdok:

 

A mű keletkezése:

 

A '48-49-es szabadságharc leverése után az osztrák császár évekig nem tette lábát magyar földre. 1857-ben határozta el, h megtekinti a néma tartomány. Hivatalnokai felszólították a magyar költőket, h versben köszöntsék az uralkodót. Arany jános elhárította a megrendelést, s helyette megírta a Wales-i bárdokat. A verset sokáig nem közölhette. Később műfordításnak álcázva jelentette meg "Ó-angol ballada" alcímmel látta el. A közönség megértette a rejtett üzenetet, h a középkori monda a nemzetükhöz hű magyar költők tiltakozását fejezi ki. Rövidesen a legnépszerűbb versek egyike lett.

               

Szerkezete:

 

                Arany felhasználta a skót és székely népballadák eszközeit. Három nagy egységre bontható a cselekmény.

1. Az angol király megszemléli új tartományát a leigázott Wales-t. A megfélemlített wales urak gazdag lakomával vendéglik meg. A király azonban érzi, h gyűlölik, ezért követeli, h hozassanak énekeseket, akik őt dicsőítik.

2. Három bárdot vezetnek elé. Dicséret helyett, azonban mind vádolja a zsarnokot. Edward ítélete: Máglyán égessenek meg minden wales énekest, aki parancsának ellenszegül. 500 bárd válalja a vértanúságot, átkot mondanak a királyra.

3. Az átok megfogan: Edward megőrül, fülében zeng a máglyára küldöttek kórusa.

 

Fordulat:

                Több helyen fordulat következik be, amely jelentős változást hoz a műben. A legjelentősebb, amikor a kegyetlen hódító lélekben összeroppan.

 

Fokozás:

                1. A wales urak néma gyűlöleténél sokkal nagyobb éreztet a bárdok nyílt ellenállása.

                2. fokozás a 3 bárd szavaiban --> az 1. a nép ezreinek megölésével vádolja a zsarnokot.

                                                                              --> a 2. a gyászolók sorsára terjeszti ki bűnét

                                                                              --> a 3. átkot szór fejére

                3. a király egyre dühösebb: az első bárdot máglyára viteti, a másodikat utána küldi, a harmadik szavaira meghozza rettenetes ítéletét.

 

Ismétlések:

                Az ismétlődő mozzanatok egyre fokozzák a feszültséget. Ismétlődés figyelhető meg a lakoma leírásában. A háromszor említett néma tartományon végighaladva a király két ízben léptet, harmadszor már vágtat fakó lován.

 

Edward jelleme:

                Durva erőszak jellemzi. Ez vezeti döntéseiben és ez lesz a veszte. Wales-t meg tudja hódítani, de a lelkek fölött nem uralkodhat. Dühöng, amikor észreveszi, h az urak gyűlölik s rettegnek tőle. Tombol, amikor az énekesek szembeszállnak vele. Erőszakossága ostobaságot és gyöngeséget takar. Azt hiszi, h sérelmeit lemoshatja vérrel. Bűneinek súlyát nem bírja elviselni, lélekben összeroppan. 

 

A három bárd:

                Jellemük már néhány szavukból megmutatkozik. Megfontolt öregember az első. Halkszavú ifjú a második. Vakmerően támadó a harmadik. Utóbbit Arany János Petőfiről mintázta. Ő írt király ellenes verseket. Ő volt korának leghatározottab politikai költője.

 

Hangulatteremtés, balladai homály:

                Hatalmas feszültséget érzünk a meghódolt tartomány csöndje s a tomboló zsarnokság felkavaró mozgalmassága között. Hatalmas az ellentét a mű elején az ország dermedt csöndje, majd a végén a szétszáguldó szolgák és a fellángoló tartomány ijesztő mozgalmassága között. Az előadásmód tömör, szűkszavú. Többet sejtet a költő, mint amennyit kimond-->érvényesül a balladai homály.

 

A költemény formája:

                Verselése kiválóan aláfesti a mű hangulatát. Mesteri a legfőbb ellenfelek összerímeltetése: Eduárd-walesi bárd

                                                                                                                                                                                                     Eduárd-ifjú bárd

Jellemző a páros sorokban a belső rím, mely a vers zenei hatását erősíti. "Van-e ott folyó, s földje jó"

Különleges a szavak hangulatteremtő ereje. Edward kegyetlen szavai gúnyt éreztetnek. "Használt-e a megöntözés a pártos honfivér?"

Magunk előtt látjuk a düh és rettegés színváltozásait a walesi vitézek arcán. "Orcáikon, mint félelem sápadt el a harag"

 

 

 

Szondi két apródja

 

Történelmi háttér:

 

1552-ben II. Szulejmán hadjáratot vezetett Temesváron, Lippán, Szolnokon keresztül eljutott Drégely várához, ahol Szondi György volt a várkapitány. A 150 magyar védővel szemben 10.000 török állt.

 

Forrás:

 

A mű tárgyát Arany Tinódi Lantos Sebestyén, Budai Ali basa krónikájából és más történeti munkákból merítette. 

 

Írói szándék:

 

1856-ban írta Arany, nagykőrösi tanársága idején. A szabadságharc bukása mély fájdalommal töltötte el a költőt. Az osztrák császári hatalom azt várta a költőktől, h az elnyomók dícséretét zengjék. Arany ez ellen tiltakozik a művében: tisztességesnek maradni, az idegen hatalomnak nem behódolni, ez a követendő magatartás. Nem Szondi az igazi hőse a balladának, mert a vers megírásakor nem a hőstettek ideje járta. Helyette a cselekvési lehetőség a passzív ellenállás.

Balladai homály övezi a költeményt, mely megvédte a költőt a politikai támadásoktól, de olvasóközönsége megértetteüzenetét: a költő nem alkuszik a magyar nép zsarnokaival.

 

Szerkezet:

 

1-2vsz.-->helyszín: ellentétes. Fenn: a Drégeli rom, szemközt hegyorom, sír.

                                                               Lenn: Ali győzelem ünnepet ül

3-4vsz.-->lenn<->fenn ellentéte. Lenn: Ali hiányolja a két apródot, Ali kérdései...

                                                                  Fent: az apródok gyásza.

5.vsz-->párhuzamos szerkezet. Páratlan versszakok:                                               Páros versszakok:

              az apródok éneke megidézi Szondi és Ali követének          Ali követének szavai:Ali küldönce rá akarja beszélni a                                                                párbeszédét, Szondi dicsőítése.                        fiúkat, h menjenek vele Ali táborába. Ali követének                                                                                                                                                         szavai:kérés-->hízelgés-->türelmetlenség-->fenyegetés

 

16.vsz.-->Itt fut össze a cselekmény két szála. A követ is Szondit dicsőíti.

A vers zárlata az apródok átka

 

Formája: Rímes időmértékes. Anapesztus versláb(titi-tá)

 
Legyen a kezdőlapom
Add to Favorites
 
Óra
 
Újra itt a suli :( *****
 
Boldog névnapot!
 
A pillanat bölcsessége
 
Linkek
 
Nézz klippeket
 
Kommunikáció
 
Naptár
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
Lotto statisztika
Múltbéli találat
A már kihúzott számok között keres találatokat.
Adjon meg öt lottószámot:

 
SZavazás
Lezárt szavazások
 
G-Mail belépés
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Feliratkozás a Hírlevélre
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?